Czas żniw-Samantha Shannon

 

                                     Nadzieja to jedyna rzecz, która może jeszcze wszystkich nas ocalić.
Rok 1859. Na Ziemię przybywają Refaici, obca rasa istot. Zawierają pakt z rządem brytyjskim, w ramach, którego powstaje miejsce odosobnienia dla jasnowidzów, przekształcone z Oksfordu.

Rok 1901. Brytyjska monarchia zostaje obalona. Na jej miejsce powstaje republika. Jasnowidzenie staje sie przestępstwem.

Rok 1929. Republika przekształca się w Sajon. Totalitarne państwo zorganizowane wokół twierdz – zamkniętych miast. Narasta paranoiczny strach przed jasnowidzami.

Rok 2059. Żniwa nadchodzą nieubłaganie. Dziewiętnastoletnia Paige jest jednym z najpotężniejszych magów żyjących w Londynie. Paige stąpa po cienkim lodzie pracując w kryminalnym podziemiu Sajonu. Jako senny wędrowiec włamuje się do ludzkich umysłów, ale nie tylko jedynie ona potrafi odnaleźć błąkające się po świecie dusze morderców i największych zbrodniarzy tego świata a także ich ofiar.Jej życie zmienia się diametralnie gdy w skutek przypadku zostaje przeniesiona do Oksfordu. Koloni karnej dla jasnowidzów takich jak ona. Tam Paige trafia pod opiekę Naczelnika-tajemniczego przedstawiciela przybyszów. Od tej chwili staje się on jej panem, opiekunem i trenerem a Paige nie ma prawa do dyskusji.


Sprowadziłem cię z powrotem ponieważ bez ciebie nie potrafiłbym znaleźć siły do walki

  Zachwycająca pozycja w kanonie Fantastyki. Mimo młodego wieku Samantha Shannon porywa czytelników inteligentnym dialogiem oraz kreacją pełnego grozy świata. 
  Język powieści jest bardzo trudny. Sprawia że na prawie każdej stronie ma się ochotę przewertować zawarty z tyłu książki słowniczek. Mimo tego książkę czyta się przyjemnie i stosunkowo szybko pomijając jej obszerność. Jest zdecydowanie warta przeczytania. A wątek zakazanej niezwykłej miłości wciągnie każdego. Kąśliwe i inteligentne komentarze głównej bohaterki powodują niekontrolowane wybuchy śmiechu a powaga akcji nadaje równowagi miedzy zabawnymi momentami a także powagą i okrucieństwem panującym w kolonii karnej.

Książka ogromnie mi się spodobała. Tak jak każdej innej osobie, której ją poleciłam, pożyczyłam czy czytałam fragmentami jednocześnie czytając ją samodzielnie. Dość niefortunnie zaczęłam ją czytać ją w sklepie od razu po kupieniu co skutkowało małym obłędem i chodzeniem jednocześnie czytając książkę. Ehh chyba każdy z nas zna tą sytuację kiedy spotyka tą aktualnie jedyną idealną książkę i musi iść coś zrobić a mimo to dalej czyta. To chyba najlepszy dowód na to jak bardzo ta książka wciąga i że jest fantastyczna.
Moja ocena:9/10 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s